Witamy w Centrum Kształcenia Zawodowego w Staszowie
Od 1 września Centrum Kształcenia Zawodowego znajduje się w strukturach Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
Centrum Kształcenia Praktycznego w Staszowie powstało 01.09.2003 roku na bazie starych warsztatów szkolnych. Organem Prowadzącym jest Starostwo Powiatowe w Staszowie
CKP realizuje zadania z zakresu przygotowania praktycznego młodzieży i dorosłych wynikające z programów nauczania zajęć praktycznych, zadania z zakresu doskonalenia nauczycieli z uwzględnieniem doradztwa metodycznego, a także inne zadania zlecone przez szkoły, organ prowadzący i inne jednostki organizacyjne oraz podmioty gospodarcze. CKP umożliwia uczniom i słuchaczom publicznych szkół zawodowych oraz osobom dorosłym uzyskanie i uzupełnienie wiedzy zawodowej i ogólnej, zdobycie nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych.
GŁÓWNE ZADANIA CKP:
- organizowanie i przeprowadzenie praktycznej nauki zawodu dla uczniów szkół zawodowych
- organizowanie i prowadzenie kwalifikowanych kursów zawodowych (KKZ)
- przeprowadzenie zewnętrznych egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe
- prowadzenie doradztwa zawodowego i działalności szkoleniowej dla nauczycieli przy współpracy Powiatowego Zespołu Doradców Metodycznych
- realizowanie zadań edukacyjnych tj. doskonalenia nauczycieli, organizowanie kursów, szkoleń, egzaminów kwalifikacyjnych dla uczestników pozaszkolnych form kształcenia,
- prowadzenie działalności usługowej w zakresie: kontroli pojazdów, napraw bieżących samochodów, konserwacji, spawalnictwa, obróbki skrawaniem, stolarstwa, montażu konstrukcji mechanicznych.
Podjęto i realizowano następujące inicjatywy:
- Powstały dwie sale wykładowo-konferencyjna dla nauczycieli i innych podmiotów z którymi CKP współpracuje, oraz doradców metodycznych, których działalność od 01.01.2005 związana jest z Centrum Kształcenia Praktycznego.
- Pracownię wspomagania komputerowego wyposażono w nowoczesne środki techniczne i specjalistyczne, profesjonalne oprogramowanie MTS do szkolenia młodzieży z zakresu programowania obrabiarek sterowanych numerycznie. W przyszłości pracownia będzie wyposażona również w profesjonalną tokarkę i frezarkę sterowaną numerycznie.
- Utworzono pracownię metrologiczną do prowadzenia badań kontrolno-pomiarowych. Planuje się systematyczny jej rozwój i wyposażanie w nowoczesny sprzęt pomiarowy.
- Powstała pracownia elektromechaniki samochodowej z zestawem paneli dydaktycznych, testerów i symulatorów urządzeń elektronicznych stosowanych obecnie w pojazdach samochodowych.
- Przebudowano i wyposażono w nowoczesny sprzęt Stację Kontroli Pojazdów, która zapewnia szkolenie uczniów i dokonywanie badań samochodów osobowych w pełnym zakresie (również badanie samochodów wyposażonych w instalację gazową- ( uzyskany w 2004r. certyfikat ITS).
- Wyremontowano i dostosowano do szkolenia uczniów pracownie napraw blacharskich i napraw bieżących samochodów, halę wyposażono w demontażownicę, wyważarkę elektroniczną, podnośnik dwukolumnowy, profesjonalną ramę do prostowania nadwozi oraz cały zestaw narzędzi i elektronarzędzi specjalistycznych.
- Wyremontowano pracownię mechanika maszyn i urządzeń. Pracownia wyposażona jest w kompleksowe zaplecze narzędziowe.
- Oddano do użytku trzy inne sale do prowadzenia zajęć dydaktycznych, umieszczono w nich nowoczesny sprzęt Audio-Video.
- Odnowioną pracownię stolarską uzupełniono nowoczesnymi maszynami stolarskimi oraz sprzętem do wykonywania prac stolarskich.
- Gruntownie zmodernizowano spawalnię; dostosowano ją do przeprowadzania w szerokim zakresie szkoleń młodzieży i osób dorosłych z zakresu nowoczesnego spawalnictwa.
- Oprócz wymienionych prac dokonano modernizacji pomieszczeń szatni, łazienek uczniowskich i ubikacji. Zmieniono wygląd pomieszczeń biurowych, wyposażono je w nowoczesny sprzęt elektroniczny, oprogramowanie i internet.
- Większość pomieszczeń została objęta systemem alarmowym; pomieszczenia monitorowane są systemem kamer z rejestracją obrazu.